Mistrovství ČR kendó

Mistrovství České Republiky v kendó {MČR} je soutěž jednotlivců a týmů organizovaná Českou federací kendó {ČFK}.

MČR kendó 2021

Ahoj, Mistrovství České republiky v kendó 2021 se letos neuskuteční ani v obvyklém ani v náhradním termínu. Důvodů je hned několik. 1) V roce 2020 se nerealizoval ani jeden turnaj

číst dále...

kendо̄ termíny 2020

Dobrý den, shromáždil jsem termíny, které se týkají kendo akcí pro rok 2020. Doufám, že vám umožlí lepší plánování/koordinaci akcí. Národní pohárMČR 2020: 1.3. | Technica cup 15.3. | Sacuki

číst dále...

výsledky NP kendо 2019

Ahoj,výsledky národního poháru jsou již zkompletované za celý rok 2019. Najdete je na níže uvedených odkazech. Na MČR 2020 se kvalifikovalo 16 kendistů v kategorii Smíšená/Open a 8 kendistů v

číst dále...

výsledky NP kendó

Zdravím, v odkazech níže najdete aktualizované výsledky Národnícho poháru kendó. Jakub Šmerda | ředitel Národního poháru kendó

číst dále...

HISTORIE

Mistrovství České Republiky v kendó (MČR) je soutěž jednotlivců a týmů organizovaná Českou federací kendó (ČFK).
Za předchůdce MČR můžeme považovat Pohár ČFK, který uspořádal v roce 2001 oddíl Sandómon Praha a jehož vítězem se stal v kategorii Muži Jindřich Ziegelheim. V kategorii Ženy zvítězila Jana Schambergerová, později Ziegelheimová.

V roce 2003 došlo k přejmenování turnaje na Mistrovství České republiky v kendó. Toto historicky první MČR se konalo v Praze a bylo završením dlouhodobé soutěže Národní pohár. Soutěžilo se pouze ve smíšené kategorii dospělých a vítězem premiérového ročníku se stal Jan Cílek. Žen v té době cvičilo málo, a protože neměly vlastní kategorii v Národním poháru, nebyla tato kategorie vyhlášena ani na MČR.

Průlomovým rokem se stal rok 2007, kdy byla oddílem Nozomi Dojo na 5. MČR v Hradci Králové poprvé otevřena kategorie Ženy.

Velký zlom v organizaci MČR představoval 6. ročník pořádaný oddílem Nozomi Dojo v Hradci Králové v roce 2008. Toto mistrovství představovalo vyvrcholení třídenního semináře, jehož se pod vedením japonské delegace v čele s Šigeki Jamakou a Hiroši Ozavou zúčastnilo 120 kendistů z České republiky, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. MČR zahájil a ukončil pan Hara Keničiro, šintoistický mnich, který provedl očistný šintoistický obřad, pravděpodobně první v České republice.

Z pohledu propagace kendó v ČR představoval vrchol 8. ročník pořádaný oddílem Kenshinkan ve Frýdku-Místku v roce 2010. Celý turnaj vysílala Česká televize a přímo z haly jej spolukomentoval Tomáš Berger.

Dalším mezníkem byl rok 2011, kdy na 9. Mistrovství ČR v Praze byla poprvé vyhlášena kategorie Týmy. Kategorie týmů neměla a nemá svojí dlouhodobou část v Národním poháru. Členské oddíly ČFK tak nominují své týmy přímo na MČR.

Od roku 2013 bylo vyhlášeno Mistrovství ČR pro juniory ve věku od 14 do 17 let včetně. Protože v této době neměli junioři svoji kategorii v Národním poháru, nominaci v letech 2013 a 2014 prováděli přímo vedoucí oddílů. Podmínkou registrace juniorů na MČR byly jejich starty na turnajích kendó (tuzemských nebo zahraničních). Zájemce musel absolvovat minimálně jeden turnaj (šiai) v období jednoho roku před konáním MČR. V roce 2014 byl Českou federací kendó vyhlášen Národní pohár i pro juniory, a tak se pro rok 2015 poprvé junioři nominovali již z žebříčku Národního poháru.

V současné době je MČR organizováno v následujích kategoriích Junioři, Ženy, Smíšená a Týmy. Účastníci jednotlivých kategorií se nominují na základě umístění v žebříčku Národního poháru, kdy na MČR postupuje 8 nejvýše postavených. Výjimku představuje kategorie Týmy, kde jsou jednotlivé týmy přímo přihlašovány členskými oddíly ČFK. Ve všech kategoriích se soutěží bez rozdílu technického stupně.

Mistrovství ČR pro daný rok se koná obvykle ve druhé polovině března.