Národní pohár kendó

Národní pohár (NP) je seriál turnajů jednotlivců. Závodníci z každého turnaje získávají body na základě dosažených výsledků. Tyto body jsou sčítány za kalendářní rok a výsledkem je žebříček Národního poháru. Osm nejlépe umístěných závodníků ve svých kategoriích se pak střetne ve finálovém turnaji, Mistrovství ČR.

MČR kendó 2021

Ahoj, Mistrovství České republiky v kendó 2021 se letos neuskuteční ani v obvyklém ani v náhradním termínu. Důvodů je hned

číst dále...

kendо̄ termíny 2020

Dobrý den, shromáždil jsem termíny, které se týkají kendo akcí pro rok 2020. Doufám, že vám umožlí lepší plánování/koordinaci akcí.

číst dále...

výsledky NP kendó

Zdravím, v odkazech níže najdete aktualizované výsledky Národnícho poháru kendó. Jakub Šmerda | ředitel Národního poháru kendó

číst dále...

HISTORIE NÁRODNÍHO POHÁRU

Národní pohár byl ustanoven roce 2002 a zpočátku ho tvořily jen tři turnaje: Banri Ikku (pořádaný v Českých Budějovicích v letech 1995–2008), Technika Cup (pořádaný oddílem Sandómon Praha od roku 2001) a Satsuki Cup (pořádaný od roku 2002 oddílem Kacubó Kenrikai).

Mimo tyto turnaje Národního poháru existoval ještě Pražský pohár (později Toru Giga cup), který však měl mezinárodní charakter a proto umístění závodníků v tomto turnaji, nebylo nikdy zohledněno v žebříčku Národního poháru.

V letech 2003, 2004 a 2006 si mohli kendisté změřit síly na Zlínském poháru zlínského Tenšin dódžó. Za nástupce Zlínského poháru můžeme považovat Moravský pohár, v jehož pořádání se střídají (eventuálně si pomáhají) moravské oddíly Kenshinkan Frýdek- Místek a Kagawa Kai Olomouc.
V roce 2005 se kendisté poprvé sjeli na Nozomi Cup do Hradce Králové a od roku 2010 přibyl do série NP Muga Cup, který zaštítil brněnský oddíl Seishinkan Kendo Brno.

V současné době Národní pohár tvoří pět turnajů: Technika Cup, Satsuki Cup, Moravský pohár, Muga Cup a Nozomi Cup.
V počátcích Národního poháru závodily ženy nejprve dohromady s muži. Až teprve v roce 2006 se konal první čistě ženský turnaj, a to v Hradci Králové. Vítězství si odnesla Jaroslava Stejskalová. Kategorie Ženy se stala ihned součástí turnajů NP a výsledky této kategorie se začaly počítat do samostatného žebříčku. V současné době si tak ženy mohou vybrat, zda se zúčastní pouze kategorie Ženy, Smíšené nebo obou.

Od roku 2014 mají svoji kategorii v turnajích Národního poháru i junioři (závodníci ve věku 14–17 let včetně). Zavedení této kategorie předcházelo vyhlášení kategorie Junioři na MČR 2013. Na toto MČR nominovali juniory předsedové jednotlivých členských oddílů ČFK. Stejně tak tomu bylo i v roce 2014. Od roku 2015 jsou již junioři delegováni pouze na základě umístění v žebříčku Národního poháru. Pro juniory platí stejně jako pro ženy, že se mohou účastnit svojí kategorie, kategorie Smíšené nebo obou.

Prvním ředitelem Národního poháru (NP) byl Tomáš Jelen. Vznik uceleného závodního systému kendó pod hlavičkou ČFK je však spjat až se jménem druhého ředitele NP, kterým se stal v roce 2004 Pavel Štěpán st. Ve spolupráci se zkušenými členy ČFK a prvním ředitelem NP se mu podařilo zavést do pořádání závodů řád a vytvořit bodovací systém jednotlivých závodů.

V roce 2017 Pavel Štěpán st. uvolnil svoji funkci ředitele Národního poháru a vedením byl od tohoto roku jmenován Jakub Šmerda.
(Převzato z Encyklopedie bojových umění a sportů, Česká unie bojových umění, Praha 2012, autor článku Pavla Štěpánová a webových stránek Nozomi Dojo). Upravil Jakub Šmerda.